Jakie sporty pozytywnie wpływają na kręgosłup? Co wzmacnia kręgosłup?

Mówi się że sport, to zdrowie, ale czy zawsze?

Nie każda dyscyplina sportu jest zalecana osobom, które borykają się że schorzeniami kręgosłupa. Niektóre aktywność mogą nawet pogłębiać dolegliwości bólowe.

Jaki sport jest zdrowy dla kręgosłupa?

Na pewno warto postawić na pływanie. Woda pozwala na odciążenie nie tylko samego kręgosłupa, ale też wszystkich stawów. Dlatego pływać mogą nawet osoby z dużą nadwagą. W czasie pływania równomiernie pracują wszystkie mięśnie pleców. Jest to bardzo istotne jeśli chcemy wzmocnić kręgosłup i pracować nad prawidłową postawą.

Możemy też zdecydować się na jogę bądź gimnastykę rekreacyjną. Regularne ćwiczenia poprawiają ukrwienie stawów i mięśni. Pracujemy też nad gibkością i zwiększamy zakres ruchowy wszystkich stawów. Mnóstwo osób uważa, że joga jest tylko dla młodych i szczupłych osób. Nic bardziej mylnego.  Jogę mogą ćwiczyć tak naprawdę wszyscy. Na początek warto jednak skorzystać z pomocy doświadczonego instruktora. Pomoże on dopasować poziom trudności ćwiczeń do naszej kondycji i stanu zdrowia.

Nie zapominajmy o bieganiu. W czasie tej aktywności nasz kręgosłup jest ustawiony w pozycji pośredniej, dzięki temu możliwe jest prawidłowe odżywianie i ukrwienie dysków międzykręgowych. Musimy jednak pamiętać żeby zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie. Najlepiej wybrać takie, które zostało zaprojektowane z myślą o biegach. Zwróćmy też uwagę na dobór podłoża. Powinno być miękkie i elastyczne. Dlatego raczej unikajmy biegania po betonie.

Jeżeli nasze dolegliwości są bardzo silne, to przed włączeniem regularnej aktywności fizycznej do naszego życia skonsultujmy się ze specjalistą. Lekarzem lub fizjoterapeutą.

Więcej o różnych aktywnościach fizycznych, a także zdrowym stylu życia znajdziesz w portalu: https://www.pasje.pl/.