Jakie są zasady tenisa stołowego?

Tenis stołowy powszechnie nazywany ping-pongiem, jest dyscypliną sportu, z którą każdy z nas z pewnością się zetknął ze względu na to, że jest on bardzo popularny zarówno w Polsce, jak i innych regionach świata. Zasady gry w tenisa stołowego zmieniały się wielokrotnie na przestrzeni lat. Dlatego jeżeli od dawna nie mieliśmy do czynienia z tym sportem, być może nie poznaliśmy nowych reguł gry, które obowiązują od 2001 roku. Co warto wiedzieć na temat tenisa stołowego, a także jakie są najważniejsze zasady tej gry? Podpowiadamy.

Podstawowe informacje o tenisie stołowym

Tenis stołowy to dyscyplina sportu, która po raz pierwszy pojawiła się w latach 80. XIX wieku w Anglii. W swojej obecnej postaci zadebiutowała jednak dopiero w 1926 roku, gdy powstała Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego. Co ciekawe, od 1988 roku tenis stołowy jest dyscypliną olimpijską. Gra ta na pierwszy rzut oka wydaje się być dość prosta, ponieważ polega na przebijaniu piłeczki na drugą stronę siatki. Jednak zwłaszcza profesjonalne rozgrywki charakteryzują się bardzo wysokim tempem, a trenerzy wyróżniają różne style gry, takie jak defensywny, wszechstronny czy ofensywny. Gra w tenisa stołowego rozwija więc szybkość, precyzję oraz koordynację. Jak informują specjaliści, którzy prowadzą stronę: https://blog.etoto.pl/typy-bukmacherskie/, w 2001 roku doszło do wielu zmian przepisów gry w tenisa stołowego. Dlatego warto poznać aktualne obowiązujące zasady.

Co warto wiedzieć o sprzęcie do gry w tenisa stołowego?

Zapoznając się z zasadami gry w tenisa stołowego, warto najpierw sprawdzić informacje dotyczące sprzętu. Mecze tenisa stołowego rozgrywane są na specjalnym stole, którego wymiary wynoszą 2,74 × 1,52 m. Jego blat musi być pomalowany jednolitym kolorem barwy zielonej, niebieskiej lub czarnej. Prostokątny obszar gry podzielony jest na cztery części, a pole gry każdego gracza dzieli się na lewą i prawą część. Przez środek pola gry przebiega siatka o wysokości 15,24 cm. Piłeczka do gry w tenisa stołowego ma wagę 2,7 g, a jej średnica to 40 mm. Powinna mieć kolor biały lub pomarańczowy. Co ciekawe, zasady nie określają konkretnych parametrów technicznych paletek. Muszą mieć one jednak atest federacji.

Aktualne zasady rozgrywek w tenisa stołowego

Mecze tenisa stołowego rozgrywa się w setach. Zazwyczaj gra toczy się do czasu, aż jeden z graczy zdobędzie 11 punktów lub też do dwóch punktów przewagi w sytuacji remisu 10:10. Rozgrywkę rozpoczyna serwis, czyli podrzut piłeczki nad powierzchnią stołu i przebicie jej na drugą stronę w taki sposób, by najpierw odbiła się po stronie serwującego. Podczas serwowania nie może ona dotknąć siatki, a zagrywający nie może odbijać jej spod stołu czy też zasłaniać częścią ciała bądź ubioru. Rozgrywka w tenisa stołowego uwzględnia trzy lub cztery sety.

Serwis piłki w siatkę jest równoznaczny z utratą punktu. W grze dwuosobowej nie ma znaczenia na którą połowę upadnie piłka, jednak w deblu jest ona zagrywana po przekątnej, a gracze odbijają ją na zmianę. Punkty przyznawane są wtedy kiedy piłka wróci do zagrywającego lub odbije się dwukrotnie na jednej połowie, lub odbije się wyłącznie na jednej połowie stołu. Punkt otrzymujemy również wtedy kiedy gracz odbił piłkę częścią ciała, odbił ją dwukrotnie, na przykład w powietrzu, nie odbił piłki przebitej na jego połowę stołu lub odbił w taki sposób, że nie dotknęła połowy przeciwnika. Punkt otrzymujemy także wtedy kiedy drugi gracz poruszy stół lub nawet go dotknie.