Rower miejski i szosowy – różnice

Rowery w zależności od rodzaju różnią się funkcjonalnością i konstrukcją. Różnice między nimi są kluczowe i warto mieć ich świadomość, jeśli planujesz zakup. Częstym dylematem jest wybór między modelem miejskim a szosowym – oto ich cechy. Wybór odpowiedniego roweru jest łatwy jedynie z pozoru.

Rower służy nam na różne sposoby – m.in. jako środek lokomocji do pracy czy szkoły, ale też pozwala nam na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Można na nim też podróżować i zwiedzać, dbać o kondycję i sylwetkę czy wybrać się w góry. Warto poznać podstawowe rodzaje rowerów, by wiedzieć, który będzie spełniał konkretne potrzeby. Podpowiadamy, co wyróżnia rowery miejskie i szosowe.

Rowery miejskie – do codziennej jazdy w ruchu ulicznym

Jeżeli rower ma służyć na co dzień do jazdy po mieście, dojazdów do sklepu, szkoły czy pracy, najlepszym wyborem będzie rower miejski. Charakteryzuje go wygodna konstrukcja ramy, która pozwala na jazdę w pozycji wyprostowanej. Rower miejski wpisuje się też w aktualne trendy – pozwala na zarówno aktywny, jak i ekologiczny styl życia.

Rower miejski służy do jazdy głównie w ruchu miejskim, zwykle posiada wiele akcesoriów – m.in. koszyk, lusterko, nóżkę, błotniki i inny osprzęt umożliwiający bezpieczne przemieszczanie się po ulicach miasta.

Dzięki temu rower miejski sprawdzi się jako codzienny środek transportu w aglomeracji – alternatywny dla samochodu, metra czy tramwaju. Zwróć też uwagę na jego wagę, gdyż często trzeba go gdzieś przenieść – powinien być stosunkowo lekki. Nie nadaje się jednak na wyprawę po wyboistym i nieutwardzonym terenie.

Rowery szosowe – pokonywanie dużych odległości w krótkim czasie

Przede wszystkim rower szosowy służy do osiągania wysokich prędkości, ale jazda na nim ma być przyjemnością. W trakcie ich projektowania nacisk został położony głównie na aerodynamikę.
Są to rowery zdecydowanie pozwalające się rozpędzić. Zostały tak zoptymalizowane, by uzyskiwać jak największą prędkość przy minimalnym wysiłku. Doskonale jeździ się nim na równej nawierzchni. Inna jest w nim geometria ramy, bo sylwetka osoby jadącej jest trochę bardziej pochylona.

Rower szosowy nie jest dedykowany osobom, które po prostu chcą dostać się z jednego miejsca w drugie. Rowery te mają zwykle szersze opony, które dają możliwość jazdy na niższym ciśnieniu, a to poprawiło komfort jazdy na różnych nawierzchniach – na płaskim terenie, ale też lekko górzystym. Jeśli jednak szukasz czegoś na wyprawy, to wybierz rower trekkingowy – stanowi połączenie roweru szosowego i górskiego.