Czym różnią się kamizelki asekuracyjne od ratunkowych?

Kamizelki asekuracyjne i ratunkowe w świecie sportów wodnych to absolutna podstawa! Bez nich – ani rusz! Niestety, często te dwa pojęcia stosowane są zamiennie lub mówi się ogólnie “kapok”, a przecież…kamizelki asekuracyjne mają całkowicie inne przeznaczenie od tych ratunkowych! I chodzi tu o kwestie bezpieczeństwa, więc nie wolno tego lekceważyć! Mam nadzieję, że poniższy tekst rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości.

Kamizelki ratunkowe

Jak mówi sama ich nazwa, mają za zadanie “ratować”. Ich wyporność oraz szereg innych właściwości czynią z kamizelek ratunkowych akcesorium – kolokwialnie mówiąc – “nie do zdarcia”. Wytwarzane są zazwyczaj w pstrokatych, rzucających się w oczy kolorach, aby w sytuacjach ograniczonej widoczności móc łatwiej zlokalizować osobę potrzebującą pomocy. Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zawsze obrócić użytkownika do pionowej pozycji w wodzie – tak, aby można było swobodnie oddychać. Ponadto nie palą się oraz nie ulegają topnieniu. Są w stanie wytrzymać skoki ze znacznych, ponad 4-metrowych wysokości, nie przesuwając się ani nie niszcząc. Każda jednostka pływająca powinna mieć odpowiednią ilość kamizelek ratunkowych na swoim pokładzie. Jaka to ilość? Wszystkie normujące tę kwestię przepisy zostały zawarte w międzynarodowej konwencji “Solas”. Jako ciekawostkę mogę Ci powiedzieć, że przyczyną uregulowania tego oraz innych aspektów dotyczących bezpieczeństwa na morzu była tragiczna w skutkach katastrofa okrętu “Titanic”. A czym są kamizelki asekuracyjne?

Kamizelki asekuracyjne

Kamizelki asekuracyjne mają za zadanie jedynie asekurować, wspomagać osobę w utrzymaniu się na powierzchni wody. Na kamizelkę asekuracyjną powinni decydować się ludzie potrafiący pływać. Tego rodzaju kapok jest niesamowicie popularny wśród wszystkich wodniaków. Jego konstrukcja jest o wiele lżejsza niż omówionej wyżej kamizelki ratunkowej. Poza tym firmy produkujące kamizelki asekuracyjne prześcigają się w projektowaniu wszelkiego rodzaju udogodnień, mających na celu maksymalne dopasowanie pod konkretną dyscyplinę sportową, tak więc kamizelki asekuracyjne kajakowe będą charakteryzować się większymi wycięciami pod pachami (aby nie ograniczać swobody ruchów potrzebnej podczas wiosłowania), a kamizelki asekuracyjne wędkarskie będą posiadać liczne kieszonki na niezbędne przy połowie ryb drobiazgi oraz będą wykonane w barwach maskujących (aby ułatwić wtopienie się w otoczenie wodnych szuwarów).

Marki produkujące najlepsze kamizelki asekuracyjne i ratunkowe

Nie wiem, czy wiesz, ale na naszym polskim rynku od ponad 40 lat funkcjonuje bardzo znana, renomowana marka Aquarius, która posiada swoją siedzibę w pomorskim Żukowie. Zajmuje się produkcją wysokiej klasy kajaków polietylenowych, akcesoriów wodoszczelnych i kamizelek asekuracyjnych oraz ratunkowych, które cieszą się ogromną popularnością wśród wszystkich wodniaków oraz wśród właścicieli wypożyczalni sprzętu wodnego na terenie naszego kraju. Kamizelki asekuracyjne Aquariusa są naprawdę świetnej jakości, a przy tym kosztują niewiele. No i ten wybór! W ofercie marki znajdują się:

  • kamizelki ratunkowe;
  • kamizelki asekuracyjne;
  • kapoki dla dorosłych;
  • kapoki dla dzieci;
  • kapoki dla psów;
  • kamizelki pneumatyczne.

Gdzie wybrać się po kamizelki asekuracyjne i ratunkowe?

Zakup je w sklepie specjalizującym się w tematyce sportów wodnych. Polecam wybrać sklep internetowy stworzony przez firmę wykonującą profesjonalnie tworzenie stron internetowych , gdyż to najszybsza i najwygodniejsza forma robienia zakupów. Największy wybór kamizelek asekuracyjnych i ratunkowych udało mi się znaleźć na stronie www.gosup.pl. Wystarczy zastosować się do wytycznych przedstawionych w tabeli rozmiarów, kliknąć “kup” i po kłopocie! Otrzymasz swoje zamówienie prosto pod drzwi. Szybko, łatwo i przyjemnie.