Zagrożenia związane z główkami w piłce nożnej

Jednym z najtrudniejszych ruchów do opanowania w piłce nożnej jest główkowanie. Główka jest bardzo ważną umiejętnością techniczną przy rzutach rożnych czy wolnych, ale jest też ryzykowna, ponieważ może zakończyć się przykrym wypadkiem.

Głowa jest obszarem bardzo wrażliwym na wstrząsy. Chociaż mózg ma kilka warstw ochronnych, jest bardzo wrażliwym organem, więc zły cios może być śmiertelny.

Co to jest wstrząs mózgu?

Kiedy piłkarz przyjmuje uderzenie w głowę, najczęściej doznaje wstrząsu mózgu. Oznacza to, że mózg porusza się w sposób niekontrolowany i zderza się z czaszką. W konsekwencji wstrząsu mózgu dochodzi do różnych zmian w funkcjonowaniu mózgu, w zależności od siły uderzenia. Ponadto często występują następujące objawy:

  • Zamieszanie i dezorientacja.
  • Utrata przytomności.
  • Nudności i wymioty.
  • Amnezja i zapominanie informacji sprzed udaru.
  • Niewyraźne lub podwójne widzenie.
  • Zmiany nastroju: drażliwość, pobudzenie, niepokój.

Należy wspomnieć, że pojedynczy wstrząs mózgu nie powoduje zazwyczaj długotrwałych negatywnych konsekwencji. Otrzymywanie ciągłych ciosów w głowę może jednak wywołać chorobę neurodegeneracyjną podobną do choroby Alzheimera, która jest typowa dla bokserów. Więcej o chorobie Alzheimera i innych przypadłościach przeczytasz w https://migdalki.pl

Psychologiczne konsekwencje wstrząsu mózgu

Kiedy zawodnik doznaje wstrząsu mózgu, często dochodzi do utraty przytomności Jest to spowodowane zmianami ogniskowymi w mózgu. Od tego momentu szybka i skuteczna pomoc medyczna jest niezbędna, aby uniknąć powikłań neurologicznych.Po przebudzeniu pojawiają się wyżej wymienione objawy. Co najbardziej znaczące, zawodnik nie będzie pamiętał nic o udarze ani o tym, co robił na kilka godzin przed wypadkiem.

Jak trenerzy mogą zapobiegać wstrząsom mózgu?

Pracuj nad zwracaniem uwagi na otoczenie: jednym z najlepszych sposobów zapobiegania urazom jest nauczenie graczy, aby zwracali uwagę na otoczenie i nie próbowali oddawać strzału głową, gdy są przeszkody.
Nauka pierwszej pomocy: polega na nauczeniu sportowców, że mogą uratować życie koledze z drużyny, który stracił przytomność w wyniku wstrząsu mózgu.

Zadbaj o swój mózg, to najważniejszy organ

Mózg jest ogromnie potężnym organem. Odpowiada za wszystkie zachowania, ale niestety jest też bardzo kruchy i każde złe trafienie może mieć druzgocące konsekwencje. Podsumowując, wszyscy trenerzy powinni pamiętać, że zdrowie zawodników jest ważniejsze niż wynik. Sportowcy również powinni o tym pamiętać i nie ryzykować swojego najcenniejszego organu.