Budowanie masy mięśniowej – najlepsze suplementy

Podczas cyklu masowego, w którym priorytetem jest budowa masy mięśniowej oprócz starannie dobranego treningu bardzo ważnymi czynnikami, są dieta oraz odpowiednia suplementacja. Wszystko po to, aby nasze zmagania treningowe nie poszły na marne, a efekty naszych działań były zmaksymalizowane. Na rynku znaleźć możemy cały wachlarz produktów, wspomagających przyrost masy mięśniowej. Czy jednak naprawdę ich potrzebujemy? Jakie suplementy na masę wybrać?


Najlepszy sposób budowania masy mięśniowej


Istnieją dwa, niepodważalne kroki w celu rozbudowy tkanki mięśniowej. Są nimi oczywiście ćwiczenia oraz właściwa dieta. Większość osób regularne trenujących oczekuje spektakularnych efektów jedynie po uczęszczaniu na siłowni. Prawda jest jednak bolesna, gdyż bez odpowiedniego planu żywieniowego cała praca może iść na marne, lub efekty, które uzyskamy, będą poniżej naszych oczekiwań. Po pierwsze treningiem sprzyjającym wzrost tkanki mięśniowej są ćwiczenia siłowe, ze stopniowym zwiększaniem wyników.
Poza dawaniem z siebie wszystkiego na siłowni czy sali treningowej bardzo ważny jest sposób odżywiania. Aby osiągnąć jak najlepszy rezultat, musimy opracować odpowiedni plan żywieniowy. W tym celu należy określić swoje zapotrzebowanie kaloryczne, a następnie ustanowić tzw. nadwyżkę kaloryczną. W praktyce wygląda to tak, że jemy więcej, niż potrzebuje nasz organizm, co stwarza środowisko anaboliczne prowadzące do wzrostu mięśni.
Najważniejszym makroelementem, który działa w procesie rozwoju mięśni, jest oczywiście białko. Powinniśmy zwrócić uwagę, aby jego ilość w diecie była na odpowiednim poziomie. W zależności od dyscypliny i indywidualnych cech organizmu może być to ilość od 1,5 do 2,5 g na kg masy ciała. Spośród najpopularniejszych produktów, które dostarczają duże ilości wysokiej jakości białka, wyróżniamy mięso, jaja, ryby mleko oraz roślinne pokarmy np. soczewica czy fasola.


Nie samym białkiem sportowiec żyje


Należy jednak pamiętać, że oprócz białka w celu zwiększenia masy mięśniowej sportowiec musi dostarczać innych makroelementów. Mowa tutaj o węglowodanach, które pełnią rolę w dostarczaniu energii oraz uzupełniają zapasy glikogenu. Bardzo ważne są także zdrowe tłuszcze, które dostarczają m.in. kwasy tłuszczowe omega-3 oferujące wiele korzyści zdrowotnych dla organizmu i pomagają w jego prawidłowym funkcjonowaniu.


Jakie suplementy na zwiększenie masy mięśniowej?


Nie zawsze jednak udaje się nam skomponować w 100 % idealny plan żywieniowy. Czasami możemy borykać się z pewnymi brakami w diecie, a w ich uzupełnieniu służą suplementy. Niektóre produkty pomagają także w zmaksymalizowaniu efektów treningowych oraz regenerację zaraz po wysiłku. Należy jednak pamiętać, że powinny one stanowić jedynie dodatek do diety, a nie jej główny składnik.
Poniżej przedstawimy 5 najbardziej popularnych suplementów, które pomagają w dynamicznym wzroście mięśni i w poprawieniu wyników treningowych.


Odżywka białkowa


Białka są cząsteczkami zbudowanymi z aminokwasów. Można porównać je z cegiełkami, które tworzą strukturę mięśni. Chociaż ciało ludzkie potrafi biosentyzować niektóre aminokwasy, to niektóre z nich musimy przyjmować wraz z pożywieniem. Wybór odpowiedniej odzywki białkowej jest uzależniony od naszych oczekiwań i predyspozycji organizmu. Na rynku dostępne są m.in. odżywki białkowe kazeinowe, serwatkowe czy roślinne.


Gainer


Gainery są kolejnymi suplementami, które pomagają w dostarczeniu odpowiedniej ilości kalorii i makroskładników w diecie. Polecane są szczególnie osobom, które mają problem ze zjedzeniem właściwej porcji energii w codziennej diecie. To prosty sposób na szybki i pełnowartościowy posiłek w łatwoprzyswajalnej formie.


Kreatyna


Kreatyna nazywana jest przez niektórych królową suplementów. Jest ona niezastąpionym składnikiem w procesie budowy masy oraz siły. Pomaga w dostarczeniu ATP (podstawowej jednostki energetycznej) do organizmu, gdy jego zasoby ulegają wyczerpaniu. Należy zauważyć, że kreatyna to substancja naturalnie produkowana przez organizm, jednak każdy z nas posiada nieco inny jej poziom. Każdy sportowiec może więc odczuć nieco inny efekt działania suplementu.


Dobra przedtreningówka


Każdy z nas ma czasami gorszy dzień i mało energii. Z pomocą przychodzą suplementy przedtreningowe, które wspierają organizm podczas maksymalnych wysiłków. Posiadają składniki o działaniu pobudzającym.


BCAA – budowanie masy mięśniowej


Walina, leucyna i izoleucyna to aminokwasy z grupy rozgałęzionych, które są podstawowym budulcem białka. Bez nich nie uda się zbudować nawet grama masy mięśniowej. To grupa aminokwasów, których nasz organizm nie jest w stanie produkować samodzielnie. Dostarczenie ich odpowiedniego poziomu możliwe jest z pomocą suplementów BCAA.

1 thought on “Budowanie masy mięśniowej – najlepsze suplementy

  1. Generalnie to warto też sobie zbadać poziom testosteronu. Może się okazać, że jest on zbyt niski i przyda się suplementacja.

Comments are closed.