Skakanie na trampolinie – czy jest bezpieczne?

Trampolina już od kilku lat jest bardzo modna i kto jej nie ma na swoim podwórku, prawda? No teraz już chyba wszyscy ją mają. Stosowanie trampoliny jest popularne głównie do dziecięcych zabaw, ale i nie tylko, ponieważ bardzo często stosuje się ją do ćwiczeń treningowych. Rodzice często się obawiają o swoje dzieci, że stanie się coś złego na trampolinie, dlatego najlepiej stosować zasady, które występują przy skakaniu na trampolinie.

Zacznijmy od tego czy skakanie na trampolinie jest zdrowe?

Trampoline stosuje się jako dziecięcą zabawę i do treningów fitness. Zajęcia odbywają się na siłowni nazywany jako jump fitness gdzie zajęcia zrobiły się bardzo popularne i zyskały swoich zwolenników, gdzie przy częstym skakaniu widać efekty. Trampolina przy domowa jest świetną atrakcją dla dzieci, ale czy jest bezpieczna? Ten temat poruszany był już na lifestylowym blogu https://goraco.pl/. Główny zarzut, który jest wobec tej aktywności fizycznej to złamania różnego rodzaju, do których dochodzi gdy na trampolinie znajduje się więcej osób niż jedna.

Trampolina a bezpieczeństwo dziecka

Dzieciaki to wszystkie uwielbiają skakać na trampolinie i nawet dorosłym osobom ta aktywność się podoba. Ruch dziecięcy jest wskazany jak najbardziej ale lekarze apelują, że są często kontuzjowane. Trampolinę według zasad należy korzystać, dlatego rodzice jako opiekunowie swoich dzieci nie powinni dopuścić, aby skakanie nie odbywało się grupowo. Może wydawać się to dziwne, ale powinny skakać max dwie osoby o podobnej wadze. Oczywiście nie będziemy każdego ważyć przed wejściem, ale ma to znaczenie, ponieważ ciężar starszego dziecka wybije młodsze, a w takich przypadkach może młodszemu dziecku stać się krzywda, która skończy się wizytą na szpitalu. Najlepiej dopilnować, aby dzieci skakały boso, a to dlatego, że jest większa przyczepność, a w skarpetkach dzieci zaczną się ślizgać. Pod żadnym pozorem nie wolno robić na trampolinie piruetów czyli salta czy fikołków, które mogą się źle skończyć.

Czy one tak naprawdę są takie złe?

Oczywiście, że nie dają dużo radości dzieciom, dzięki skakaniu dzieci się rozluźniają, odstresowują się. Skacząc możemy zgubić parę kilogramów przez wysiłek, który wykonujemy poprzez skakanie. Z trampoliny należy korzystać z głową, my jako dorośli odpowiadamy za swoje dzieci i należy tego dopilnować, aby trampolina była świetną zabawą. Pamiętajmy o wymienionych wyżej zasadach bezpieczeństwa stosowania z trampoliny, a z pewnością skakanie na trampolinie będzie miłą zabawą.