Specjalistyczne odżywki białkowe: witaminy i minerały dla sportowców

Biegacze górscy, kolarze, sprinterzy, pływaccy – wszystkim sportowcom potrzebne są preparaty białkowe. Zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści muszą dbać o dobry stan masy mięśniowej oraz uzupełnienie protein w organizmie. Odżywki białkowe dostępne w internecie świetnie się do tego nadają. Jeśli sam jesteś entuzjastą wymagających dyscyplin sportowych, przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się, jak możesz uzupełnić swoją dietę o produkty bogate w białko.

Witaminy dla sportowców lubiących bieżnie i rowery treningowe

W Polsce nie brakuje rowerzystów, którzy lubią dać sobie wycisk na trasie. To samo można powiedzieć o biegaczach. Nie od dziś wiadomo, że Polacy często startują w międzynarodowych zawodach, które słyną z wysokiego poziomu trudności. Jednak aby móc osiągnąć sukces na takiej imprezie, konkretna dieta i jej rozsądna suplementacja to podstawa.

Sport wytrzymałościowy związany z długimi dystansami w zróżnicowanym terenie wymaga zwiększonej wydolności oraz zdolności regeneracyjnej organizmu. Biegacze często wybierają bieżnie jako podstawę swoich treningów. Nogi oczywiście są w tym sporcie bardzo ważne, to samo dotyczy zresztą kolarstwa. W związku z tym suplementacja diety powinna być skierowana w stronę wspomagania pracy mięśni nóg. Według ekspertów, kolarze i biegacze powinni każdego dnia zjadać od 1,2 g do 1,8 g białka na kilogram masy ciała. Dostępne w sklepach minerały dla sportowców ograniczają do minimum proces denaturacji białka w organizmie, uzupełniając przy tym aminokwasy egzogenne. Nie dość więc, że niwelują negatywne skutki wzmożonego wysiłku, to jeszcze stanowią budulec mięśni nóg. W związku z tym sportowcy ceniący osobiste bieżnie i rowery treningowe zawsze powinni mieć w pobliżu gotową do spożycia odżywkę białkową.

Białko do redukcji tkanki tłuszczowej

Białko kazeinowe zawiera stosunkowo wysoką zawartość wapnia. Według licznych badań, sportowcy spożywający większą ilość wapnia każdego dnia zużywają ok. 350 kJ więcej niż osoby, które zdecydowały się na inne rozwiązanie. Oznacza to, że odżywki białkowe z domieszką kazeiny micelarnej to krok w stronę skutecznego odchudzania. Poza tym białka kazeinowe dłużej się trawią, co ma zbawienny wpływ na poziom aminokwasów i innych składników odżywczych w naszym ciele. Dlatego odżywka białkowa z kazeiną powinna być zażywana przed snem.

Odżywka białkowa bez laktozy a koncentrat białka serwatki

Koncentrat białka serwatkowego (WPC – Whey Protein Concentrate) to podstawowy element wielu odżywek białkowych. To ok. 80% czystego białka. Osoby wrażliwe na laktozę nie powinny od razu zniechęcać się do odżywek na bazie WPC, ponieważ koncentrat ów wytwarzany jest poprzez proces mikrofiltracji. Polega ona na oczyszczeniu znacznej części laktozy oraz tłuszczy. W związku z tym odżywki białkowe zawierające koncentrat czy hydrolizat białka serwatkowego nie stanowią większej przeszkody dla sportowców cierpiących na nietolerancję laktozy.

Czy jest coś takiego jak wegańska odżywka białkowa?

Obecne na rynku suplementy białkowe są w stanie zaspokoić potrzeby żywieniowe dosłownie każdego entuzjasty aktywności fizycznej. Miłośnicy diety wegańskiej, oczywiście, nie są wyjątkiem. Odżywki bogate w witaminy i minerały dla sportowców o szczególnych wymaganiach żywieniowych pozwalają zadbać o równowagę składników odżywczych w organizmie. Wysoka koncentracja białek pochodzenia roślinnego sprawdzi się przy wytężonej aktywności fizycznej równie dobrze, co białka mleka i innych produktów nieakceptowanych przez wegan. W związku z tym odżywki białkowe wegańskie cieszą się dziś dużym powodzeniem.